Belehrad, Srbsko, 2010

V čase veľkonočných sviatkov sme sa vybrali s kamošmi spoznávať hlavné mesto Srbska. Boli sme šiesti. V Bratislave sme mali stretko a o 19:54 nám išiel vlak do Budapešti. Tam sme o 23:00 prestúpili na vlak do Belehradu. Noc sme strávili v kupé, žiadny ležadlový vozeň. Ale prežili sme :-). O pol siedmej ráno sme boli v Belehrade, akurát najlepší čas začať spoznávať prebúdzajúci sa Belehrad.

Prvé čo sme videli z vlaku bolo toto sídlisko…

Zo stanice sme sa vybrali pešo k Starému mestu. Pevnosť Kalemagdan na kopci, kde je hrad, vojenské múzuem, Kalemegdan park a aj napr. ZOO.

Belehradčania majú radi biele autá 🙂

Bol začiatok apríla, Veľká noc, a Belehradčania si vyšli užívať Slniečko do ulíc.

Navštívili sme aj miestnu tržnicu. Dalo sa tam kúpiť všetko.

Chrám sv. Sávu. Jedna z dominant Belehradu. Je to jeden z najväčších pravoslávnych chrámov na svete. Zaujímavosťou je, že sa začal stavať v roku 1935, druhá svetová vojna a potom komunistická dikatúra prerušila stavbu. Začalo sa znova až v roku 1986. A ešte stále trvajú dorábky. Až sa budete prechádzať Belehradom, tak rozhodne doporučujem návštevu tohoto monumentálneho chrámu.

V Belehrade sme natrafili aj na ruiny po útokoch NATO v rámci bojov Srbov o Kosovo v 1999. Áno, len pred 11 rokmi… je to tak nedávno… Bomby boli zhodené alebo mierené na Ministerstvo obrany, srbský rozhlas. Samozrejme zasiahnutých bolo viacej objektov vrátane nemocnice. Tieto ruiny tu nechali ako pripomienku.

Trochu sme sa poprechádzali len tak uličkami. Nechali sme sa stratiť. A urobili sme dobre. Belehrad je fotogenický.

My sme bývali v Hosteli Star, ktorý bol pár ulic od miesta, kde sa Sáva vlieva do Dunaja. Určite sa choďte na to miesto pozrieť.

Prešli sme cez Brankov most ponad Sávu do Nového Belehradu. Tam to vyzeralo úplne inak. Moderne, ale dlho sme sa tam nezdržali, viacej nás lákal Starý Belehrad.

A ešte Vám sem pridám pár obrázkov z Belehradu. Ak by bola možnosť, asi by som sa tam chcela pozrieť znova, predsa za 10 rokov sa tam toho určite veľa zmenilo…. a možno nezmenilo….